Gotówka, czy karta płatnicza

W ostatnich latach polska gospodarka bardzo szybko się zmieniała. Rozwiązania finansowe, takie jak gotówka, czy karta płatnicza, które mieszkańcy naszego kraju znali przede wszystkim z amerykańskich filmów ponad dekadę temu, są teraz stałymi bywalcami naszych domów. Obecnie karty płatnicze, karty kredytowe i zakupy online to rzeczy, które przyjmujemy za pewnik.

Gotówka, czy Karta Płatnicza

Patrząc na historię polskiej gospodarki, a dokładniej płatności, widzimy, jak szybko doganiamy „Zachód”. Jeszcze dwie dekady temu większość Polaków otrzymywała płatności za pracę gotówką, przy kasie w miejscu pracy. Tylko kilka osób posiadało konta w bankach, które służyły raczej do oszczędzania pieniędzy niż przeprowadzania transakcji finansowych.

Dziś każdy ma co najmniej jedno konto osobiste. Również duża część klientów banku korzysta z usług bankowości elektronicznej, dzięki czemu nie muszą nawet udawać się do oddziału banku. Konto bankowe przez Internet bez kuriera to jest już norma w wielu bankach. Dziś jedna osoba może wykonywać większość obowiązków pracownika banku za pomocą komputera, który kilkadziesiąt lat temu nawet nie istniał.

Nowoczesne technologie w bankowości

Kolejnym kamieniem milowym, którego wielu z nas po prostu nie zauważa, jest sposób, w jaki płacimy za różnego rodzaju produkty i usługi. Dwie dekady temu główną lub praktycznie jedyną metodą płatności w Polsce była gotówka. Z biegiem czasu za niektóre towary i usługi można było płacić czekiem, co nie jest zbyt wygodne. Jednak, jak wielu z nas wie, czeki nie podbiły polskiego rynku i szybko zostały zapomniane, choć sławni aktorzy w amerykańskich filmach często podpisywali te wartościowe karteczki.

Karty debetowe i kredytowe stały się kolejnym kamieniem milowym. Dziś chyba każdy pełnoletni obywatel ma przynajmniej jedną kartę, którą można wypłacić z bankomatu lub zapłacić przy kasie w sklepie. Wykorzystanie nowoczesnych technologii, w tym Internetu, powoduje, że coraz więcej osób korzysta z kart kredytowych online, coraz więcej osób robi tam zakupy, a coraz więcej osób płaci za rzeczy tam kartami płatniczymi.

Czytaj też: Formy inwestowania oszczędności.

Jaka będzie przyszłość, gotówka, czy karta płatnicza

To bardzo prosta i szybka metoda płatności za transakcje. Dziś niewielu z nas wyobraża sobie życie bez plastikowych pieniędzy, co będzie jutro? Pierwszej wpłaty można już dokonać telefonicznie lub BLIKIEM. Może w przyszłości zapłacimy odciskiem palca lub skanem tęczówki oka?

Tagi: Brak tagów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *